Sunday 18 March 2018

25 KOBIETA W ISLAMIE




B1, 6, 301 W drodze na modły Mahomet minął grupę kobiet i powiedział: „Niewiasty, szerzcie dobroczynność, przekazujcie pieniądze nieszczęśnikom, bo wiedziałem, że w piekle większość mieszkańców to niewiasty”. Spytały to, dlaczego tak jest. Odparł: „Złorzeczycie za dużo i nie okazujcie wdzięczności mężom swoim. Nigdy nie spotkałem nikogo bardziej nierozumnego i nieobznajomionego ze swoją religią niż kobiety. Ostrożny i rozumny mężczyzna może zostać sprowadzony na manowce przez niejedną z was”. Odpowiedziały: „Czego nam nie staje w rozumie i wierze?”. Mahomet odparł: „Czyż nieprawdą jest, że świadectwo jednego mężczyzny równa się świadectwu dwóch kobiet?”, a one potwierdziły, że tak właśnie jest. Mahomet rzekł: „To dowodzi, że kobietom nie staje rozumu. A czy nieprawdą jest także, że kobietom nie wolno się modlić ani pościć w trakcie cyklu menstruacyjnego?”, a one potwierdziły, że tak jest. Wtedy Mahomet powiedział: „To dowodzi, że kobietom nie staje także wiary”.

Komentarz autora:
Muzułmanie patrzą na Mahometa jako na wzór człowieka, na przewodnika, którego należy naśladować we wszystkich sprawach. Ten przykład błędnego koła w rozumowaniu daje nam (i muzułmanom) wgląd w stanowisko proroka wobec kobiet. Według niego zeznanie kobiety w sądzie jest warte tylko połowę zeznania mężczyzny. Nie wolno jej także modlić się ani pościć podczas miesiączki. Z tego Mahomet wyciągnął wniosek, że kobiety mają za mało rozumu i wiary.
Według prawa szariatu:
- kobieta nie może wystąpić o rozwód
- kobieta otrzymuje mniejszy spadek od mężczyzny
- w przypadku rozwodu kobieta ma mniejsze prawo do opieki nad dziećmi
- mężczyzna może żenić się z wieloma kobietami i nie ma obowiązku informować o swoim stanie cywilnym ani panny młodej, ani swoich żon.

To tylko kilka cech określających status kobiety w islamie. Potencjalnie o wiele większe zagrożenie stanowi obsesja tej religii na punkcie kobiecej seksualności i moralności. Biorąc pod uwagę to, jak traktował Mahomet branki, swoją nieletnią narzeczoną i jedenaście żon, może się to wydawać jeszcze bardziej dezorientujące.
            Jak zwykle sprawy stają się prostsze, gdy ujrzymy islam jako narzędzie (plemiennego) podboju. Jak już widzieliśmy, religia ta wykorzystuje kobiety, żeby się szerzyć – chodzi o zdolność reprodukcyjną do rodzenia wyznawców.
            Kobiety jednak postrzegane są jako miecz obosieczny. Wiele konfliktów znanych w dziejach wybuchło z powodu zazdrości o kobietę. Helena Trojańska miała podobno twarz, która „wyprawiła w morze tysiąc okrętów” (i spowodowała dziesięcioletnią wojnę), a u podłoża konfliktu Marka Antoniusza z Cezarem leżała rywalizacją o Kleopatrę. To tylko dwa przykłady z wielu, gdy wojska i całe społeczeństwa szły na wojnę z powodu zazdrości o kobietę.
            W środowiskach plemiennych rywalizacja o kobietę oraz kwestia kobiecej niewierności mogą przybrać szczególną intensywność i wywołać katastrofalne skutki. Może to zniszczyć ogólną harmonię i ład. Mahomet, mając jedenaście żon, różne konkubiny i nałożnice, zapewne poznał te problemy lepiej niż ktokolwiek inny. Sprawa stała się tak poważna, że poradzono mu, aby nałożył kobietom zasłonę.
            Nakładając jarzmo na kobiety, Mahomet mógł się skupić bez reszty na dżihadzie. Odzwierciedla to prawo szariatu, stawiając kobiety już od momentu urodzenia w sytuacji całkowitej podległości wobec mężczyzn.
            Prawo szariatu narzuca także iście barbarzyńskie kary, żeby wyeliminować jakąkolwiek groźbę niewłaściwego zachowania seksualnego ze strony muzułmanek – od publicznej chłosty, przez zakopanie w ziemi do pasa po ukamienowanie. Kobiety często giną z rąk członków własnej rodziny, zanim sprawa zdąży trafić do sądu. Te pozasądowe zabójstwa zwane są zabójstwami honorowymi; coraz częściej dochodzi do nich także na Zachodzie.
            Aby zapobiec tym wszystkich „problemom”, w niektórych wspólnotach muzułmańskich robi się krok dalej i wykonuje „zabieg” na dziewczynkach przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Potworność tego zabiegu – to po prostu okaleczanie narządów płciowych – jest niewyobrażalna. 

No comments:

Post a Comment